Zásady našeho chovu 

 S chovem teddy králíčků jsem začala v roce 2006, vlastně hned poté, co se objevili první jedinci v ČR. Začala jsem díky pomoci a podpoře mojí kamarádky Jany Reichhartové, CHS z Uru, která právě importovala první jedince do Čech. Od Jany jsem získala své první teddíky, nejprve všech možných barev, postupně jsem se začala zaměřovat na barvu žlutou a červenou. Na prvním místě je u mě typ a tvar těla, který když se povede je to nádnera a když k tomu ještě krásná barvička, je to opravdu super. 

Velmi si ceníme našich dosavadních úspěchů na výstavách Zakrslých teddy. Velmi úspěšným odchovancem naší CHS je Tedýsek z Drinopolu, který byl vyhodnocen Nejlepším samcem 1. speciální výstavy ZTd a ZBTd v České Lípě 09 a Nejlepším jedincem 1. klubové výstavy ZTd a ZBTd v Lysé nad Labem 09. Velmi dobře se na výstavě prezentuje i jeho sestra Teddynka z Drinopolu, která byla vystavena v kategorii Novošlechtění, podobně jako Cácorka z Drinopolu. Za naše další úspěšné odchovy považuji umístění Xenie z Drinopolu, která získala titul Nejlepší dospělá samice a druhá nejlepší samice. Úspěšní byli rovněž jedinci, které jsem do naší CHS zakoupila od velmi dobrých chovatelů: Lenky Hornové (CHS Kemet) - Ramesse z Kemetu a Atík od kamarádky Jitky Morgensternové, která s chovem prakticky začíná. Bohužel sestra Atíka, která byla naprosto dokonalá v barvě a typu zemřela. I to ale k chovu králíků patří.

Jsem členkou Klubu chovatelů králíků Zakrslých teddy a Teddy beránků, členkou ZO Lysá n. Labem a členkou Klubu chovatelů zakrslých králíků.

Vedle chovu teddy králíčků jsem se začala věnovat i dalším plemenům králíků: Zakrslým červeným saténovým a Zakrslým beranům siamským žlutým. U teddy králíčků jsem se vedle žluté a červené barvy zaměřila i na barvu havanu. Nesmím opomenout naše milované skinníky morčíky a nově jsme si dopřáli slepičky a kohoutka plemene Antverpského vousáče.

Na fotce Tedýsek a Teddynka z Drinopolu jako mimi :))))

 

Naše zásady:

 

  1. Snažíme se o odchov zdravých, povahově vyrovnaných mláďat, kteří by v prvé řadě dělali radost svým budoucím majitelům. Proto se je snažíme hodně socializovat, aby byli na lidskou společnost navyklí a nečinila jim problémy. Naši králíčci se proto nehodí do klecových velkochovů, kde by život prožili v izolaci, protože by byli nešťastní. Jsou zvyklí na množství podnětů, na vlídné a jemné zacházení.
  2. Je pro nás velmi důležitý typ teddy králíčků, připouštíme pouze vybrané, kvalitní chovné jedince. Při jejich výběru zcela respektujeme a řídíme se návrhem standardu pro Zakrslé teddy tak, jak byl vypracován v ČR ve spolupráci s posuzovateli ČSCH. Neřídíme se tím, co zrovna "lidi chtějí", máme svůj cíl a svůj chovatelský záměr. Do chovu nezařazujeme vůbec: agresivní jedince, jedince s hmotností těla přes 1500 g - standard uvádí více - a nezařazujeme jedince s hmotností pod 900 g - samečky, samičky zařazujeme až od hmotnosti 1000 g, nepoužíváme jedince s přerůstajícími zuby, s výraznými hrboly k. k., se závažnými zdravotními vadami, nezařazujeme jedince s délkou uší přes 7 cm.
  3. Co se týká barvy - Snažíme se o jednolitost barvy, barevně upřednostňujeme do našeho chovu světlé odstíny, žlutou a červenou barvu, kterou se zabýváme nejvíce. Je možné, ale že použijeme i jedince s divokým zbarvením srsti a hol. kresbou. Upřednostňujeme jedince bez japanovité kresby.
  4. Ceny teddíků se snažíme dávat přiměřené, maximální cena samičky je 1000 Kč, samečka 800 Kč, rozhoduje kvalita králíčka nikoli počet zájemců o mládě, upřednostňujeme prověřené chovatele a dále pak seriózní zájemce o mazlíčky. Velmi vítám zájemce o chov červených teddy, ráda pomohu, poradím.
  5. Spojení jednotlivých chovných jedinců volíme s tím záměrem, abychom měli kvalitní a pěkné odchovy, z kterých bude možno vybrat to nejlepší pro další chov. Zájemcům mohu vybrat nepříbuzný pár vhodný pro chov.

 

V naší chovatelské stanici je chov králíčků teddy naším velkým hobby. Dbáme především o zdraví a kvalitu života našich králíčků. Do našeho chovu jsou zařazeni pouze takoví jedinci plemene Zakrslý teddy, o kterých jsme přesvědčeni že budou přínosem pro chov. Nově, abychom se v chovu a při zlepšování plemene někam posunuli budeme chov Zakrslých teddy obohacovat o novou krev plemene zakrslý červený a zakrslý liščí. To, že se jedná o spojení s přikřížením jiného plemene výrazně označíme. Takto vzniklí kříženci nejsou ničím méněcenným jak by si někdo může mylně myslet, nýbrž mohou dalším generacím přinést některé znaky velmi žádoucí a zlepšit tak plemeno Zakrslý teddy především v barvě, typu a tvaru.

 Každému našemu teddíkovi věnujeme maximální péči, máme klece metrové a větší velikosti, venkovní kotce, výběhy na zahradu... Naše Zakrslé teddy nestříháme, nýbrž se snažíme dosáhnout co nejlepší, dlouhé srsti. Jsou zvyklí na děti, psy a kočky.

Fo fotce Lucy z Drinopolu

 

S čím zásadně nesouhlasíme?

 

  1. Bohužel, ne všichni chovatelé teddíků se chovají v chovu slušně, zejména jsou porušovány věkové hranice a zařazují se příliš mladá zvířata do chovu, jedinci jsou v chovu přetěžováni a stresováni častým množením. Dle našeho názoru je třeba, než se zařadí samice do chovu počkat až na úplnou tělesnou zralost. Pohlavně králíci dospívají dříve, než dosáhnou úplné tělesné zralosti. Tělesná zralost však není to samé co pohlavní zralost. Pokud se zařadí do chovu samice příliš brzo, může se zarazit v dalším tělesném vývoji a nejen to. I potomstvo nebude pro další život dobře vybaveno, protože "podražené" mladé matky obvykle porodí slabé potomky s vyšší mírou úmrtnosti a se zhoršeným zdravotním stavem. Vrhy těchto samic jsou méně početné, mladá matka neví co si s miminky počít a může ohrozit i jejich zdraví - podupat je, potrhat je atp. Březost a hlavně porod příliš mladé samice příliš zatěžuje a přímo ohrožuje její zdraví. Mnohdy toto lidé dělají z nevědomosti, ale: ZNOVU A ZNOVU SE POTVRZUJE, ŽE TEN, KDO CHOVÁ ZVÍŘATA BY MĚL MÍT URČITÉ ZNALOSTI, KTERÉ BOHUŽEL MNOHA LIDEM CHYBÍ.
  2. Předražování teddíků, kteří jsou prodáváni jako luxusní mazlíčci. Dle mého názoru je cesta ke zlepšení plemene ve spolupráci s ostatními chovateli, v nabídnutí jim kvalitních zvířat za přijatelné peníze.
  3. Prodej příliš mladých zvířat není dobrou vizitkou. Odstav nejvíce chovatelů doporučuje v 8mi týdnech. Navíc, posílání příliš mladých mláďat kurýrem může být příliš velký stres, navíc, když se přidá nečekaně velmi teplé či naopak velmi chladné počasí, nepřítomnost vody a absence krmiva.... 
  4. Rovněž jsme se setkali s tím, že někteří chovatelé zařazují do chovu skutečně nemocná zvířata, i když se tomu ani nechce věřit!!! dále i vyčerpaná či stará zvířata by se zařazovat neměla! Bohužel tím jim závažně ohrožují zdraví. Také se už hodněkrát stalo, že někteří "chovatelé" prodají evidentně nemocné zvíře, stresem z cesty ho pak "dodělají". Pozor je také třeba dávat na pasterureózu, kterou nemusíte odhalit ani, když jste tak ostražití a nová zvířata dáváte do karantény. Zde mohu doporučit jedině snad očkování.
  5. Rozhodně nesouhlasím se zařazováním do chovu nevhodných jedinců, za které osobně považuji agresivní jedince, jedince, kteří podstatně neodpovídají standardu plemene, se zařazováním hrubých zdravotních vad, připouštění samic jejichž hmotnost nedosahuje 1000 g, připouštění naprosto odlišných barevných rázů (např. červená barva s holandskou modrou, modrookou). Velmi se mi líbil příspěvek jedné pisatelky do diskusního fóra, kde to, co z takových spojení po genetické stránce vyjde označila jako genetický "průser". Ač to možná zní tvrdě, dle mého názoru není třeba přidělávat další a další kříženečky (z takového spojení pro další chov nejméně v 90 % nic nebude), neb jich lidé neznalí produkují spousty a spousty i záměrným množením, naopak, je třeba zařazovat kvalitní jedince a to s rozmyslem, aby se plemeno někam posunulo a zlepšovalo se. Každý může pomoci svým dílem. Nesouhlasím ani se záměrnou produkcí těch jedinců, které lidi "chtějí", já chovám proto, aby byli kvalitní zvířata pro další chov!  

 

Ještě na závěr jedno upozornění pro nadšené lidičky se zájmem začít chovat králíčky. Myslete prosím na to, že je to krásná záliba, ale jenom záliba, ne zdroj financí či dokonce obživy. Přestože se teddíčci prodávají o něco dráže než mláďata jiných plemen, je třeba počítat s neustálými výdaji, alespoň pokud se o své králíčky opravdu chcete dobře starat. Ti, co si myslí, jak rychle a snadno zbohatnou, prosím, raději s chovem nezačínejte neb budete zklamáni! Zajištění klecí, příslušenství, výběhů, krmení a především pak nezbytné veterinární péče je opravdu finančně náročné a prodejem mláďat se Vám vložené prostředky jen těžko vrátí zpět. Je to jen a jen koníček a velké nádšení a osobní nasazení! Jsem šťastná, že patřím a znám lidičky, co chovatelství dělají s láskou!