Chov teddíků aneb Kam nyní směřujeme?

 

Populární plemeno  

Již v minulosti se objevila plemena králíků, která okouzlila širokou veřejnost (např. dalmatinský strakáč) a na určitou dobu se staly tzv. módními plemeny králíků. V posledních letech se vlády mezi módními plemeny ujali zakrslí teddy králíčci. Když se v současné době podíváte na stránky inzertních serverů a časopisů na prodávaná plemena králíků, většina inzerátů se týká právě nabídky teddy králíčků. Je takový zájem veřejnosti o dosud neustálené a neuznané plemeno k jeho prospěchu?

 

Čím jsou teddy králíčci výjimeční?

Teddy králíčci přinesli něco nového, módního a žádaného. Teddy své pojmenování získali odvozením z angl. slova teddy = medvídek. Opravdu, svým vzhledem připomínají roztomilé plyšové medvídky. Jejich srst je hustá, dlouhá, nadýchaná a velmi příjemná na dotyk. Tím jsou opravdu jedineční. Širokou veřejnost také zaujali svou barevností. Kouzelný chlupatý králíček, bílo-modrý v holandské kresbě a k tomu modré oči. Pro toho, kdo shání originálního mazlíčka je to velké lákadlo, zkušení chovatelé ale vědí své. Do třetice, teddy králíčci jsou velmi klidní a pohodoví králíčci, kteří jsou skutečně předurčeni k chovu v bytech, jako domácí mazlíčci a výborní společníci. Obvykle jsou velmi krotcí, ochotně se nechávají česat, drbat a hladit. Obdobně jako ostatní plemena králíků se dají do určité míry vycvičit. Navíc se nemusí venčit, nedělají rámus, a tak jsou velmi žádaní těmi, kdo si nemohou dovolit, nebo nechtějí psa či kočku. Jsou čistotní, obvykle se naučí na králičí toaletku. Mohou žít ale i celoročně venku, takže je pro ně snadné najít příhodné místo i v panelákovém bytě např. na balkoně.

 

Původ plemene 

Jak plemeno vlastně vzniklo není bohužel přesně známo. Předpokládá se, že se na jeho vzniku podílel lvíček, hermelín, zakrslý barevný, zakrslý liščí, angora a možná i některá další, méně rozšířená plemena. Kolébkou vzniku plemene je SRN, odkud se teddy králíci rozšířili do dalších zemí. Nyní se chovají prakticky po celé Evropě, včetně ČR. V žádné zemi nejsou oficiálně uznaným plemenem, i když nejen u nás, ale i v dalších zemích, zejména v Belgii a Holandsku na šlechtění plemene pracuje skupina chovatelů.

 

Situace v ČR

V ČR plemeno zasáhla obrovská vlna popularity bohužel v době, kdy ještě není homogenizované a ustálené. Představme si, prosím na chvilku, teddíky jako jakési „polotovary“ dosud nedošlechtěného králíka. Podívejme se, co se skrývá pod jejich nadýchanou a huňatou srstí. Stavbou a tvarem těla je každý teddík poněkud jiný, některý má hlavu protáhlejší, některý hlavu kulatější, některý má uši delší, jiný kratší, velkým problémem jsou vystouplé hrboly kyčelních kostí, které mají v různé míře téměř všichni. Pokud se podíváme na jejich srst trochu blíže zjistíme, že některým se srst cuchá více než jiným, jedinci se od sebe liší v délce srsti, která kolísá od 1 do 10 a někdy i více cm, někdy převládá typ srsti angory, někdy liščí (liší se poměr podsadových chlupů a pesíků), někteří mají předpisovou čelenku na hlavě, někteří ji nemají (vedle dlouhé srsti po celém těle je čelenka hlavním plemenným znakem). Také barva srsti a kresba je neustálená a často nedokonalá a barevnému rázu srsti mnohdy neodpovídá zbarvení očí a drápů.

Z uvedeného je patrné, že na ustálení plemene je ještě mnoho a mnoho chovatelské práce, ke které je třeba přistupovat cílevědomě a poctivou chovatelskou selekcí. Také je pochopitelné, proč plemeno není možné dosud oficiálně uznat.

Jaká je odpověď na otázku, jak má teddy králíček vlastně vypadat? Výchozím plemenem je hermelín a zakrslý barevný. Z těchto plemen jsme také vycházeli při vypracování standardu plemene. Při jeho pročtení je jasné, jak by králík, nazvaný Zakrslý teddy měl vypadat (viz samostatná sekce).

Pokud se ale do chovu zařazují nevyhovující zvířata je pochopitelné, že se upevňují některé nežádoucí znaky. To vede k velké škodě samotných teddíků k tomu, že se množí obrovské množství jedinců, kteří do chovu vhodní vlastně vůbec nejsou. To je samořejmě nežádoucí a vede k upevňování vad, což práci na plemeni velmi komplikuje. Když se podíváte na stránky inzertních časopisů a serverů, kde se králíci nabízejí, zjistíte sami již prostým pohledem na nabízená zvířata a jejich rodiče, že situace je opravdu nepříznivá.

Jako v každé oblasti lidské činnosti, také králíkaření je o lidech. Záleží na nás, chovatelích, jaké plemeno si ze Zakrslého teddy uděláme. Cílevědomým přístupem lze docílit mnohého. Pokud však stále budou u plemene množitelé, kteří vidí především to, jak z chovu populárního plemene získat co největší finanční profit a kteří neváhají do chovu použít opravdu cokoli a současně - pokud bude odbyt pro jejich produkty podprůměrné kvality, plemeno se nikam dál neposune. Možná, že se jej díky těmto množitelům ani nepodaří „dokončit“ a Zakrslý teddy bude spíše upadat, než aby plemenářská práce šla kupředu. Plemeno by pak zřejmě zaniklo ještě dříve, než by bylo opravdu možno jej zařadit mezi ostatní oficiálně uznaná zakrslá plemena králíků, uvedená ve Vzorníku plemen králíků, což by byla opravdu škoda.

Zakrslí teddy jsou přece nádherným, zajímavým sportovně-společenským plemenem králíka. V jejich huňatých tělíčcích s dlouhou a hedvábnou srstí se ukrývají přátelská srdce, otevřená nám, lidem, připravená věnovat svou lásku. Velmi bych teddíkům přála, aby zájemci o toto plemeno přistupovali k výběru jejich povahy i exteriéru uváženě a vybírali si – obojí je velmi důležité. Volíte si společníka a přítele (přátele), který se na určitou dobu stane součástí Vašeho života, proto nepodceňujte jejich výběr. Pokud Vás chov začne bavit, můžete se podílet na zkvalitnění plemene Zakrslý teddy, můžete se svým společníkem na klubovou výstavu, můžete se zapojit do snahy o ustálení a oficiálního uznání plemene.

Kam se obracet o radu?

S otázkami ohledně plemene Zakrslý teddy se, v případě zájmu obracejte na Klub chovatelů králíků Zakrslých teddy a Teddy beránků v ČR. Klub se svojí činností snaží podporovat kvalitu v chovu Zakrslých teddy.

Jsme nově založeným chovatelským klubem Českého svazu chovatelů, pořádáme výstavy (klubové a speciální), kde je možné si jedince nechat posoudit, zjistit jeho klady a zápory, poradit se se zkušenými chovateli a seznámit se s chovateli i dalších, neméně zajímavých plemen králíků.

Vítáme všechny zájemce o námi chovaná plemena, rádi poradíme začínajícím chovatelům, seznámíme s naší činností. Na webu naleznete také informace jak sepsat Kupní smlouvu, že máte ze zákona právo zakoupené zvíře reklamovat, v případě zakoupení nemocného zvířete požadovat finanční náhradu po chovateli atp. Chovatelům rovněž nabízíme klubové Očkovací průkazy, pro rodiče a jejich děti jsou k dispozici nádherné obrázkové publikace doprovázené textem a básničkami na téma Zakrslý teddy, kalendář s fotografiemi, rádi poskytneme informace o speciálních projektech. Kontaktovat nás můžete prostřednictvím webových stránek www.zakrsly-teddy.webnode.cz 

 

Připravila:

Iva Šmrhová