Barevné rázy

 

Zde uvádím barevné rázy Zakrslého teddy, kterým se v naší CHS věnujeme a které odpovídají Vzorníku plemen králíků p. Zadiny. Vzorník vydala ČSCH a velmi ho všem chovatelům doporučuji!!!

Srst teddíků je kapitola sama pro sebe. Chovatelé vědí, že existuje více druhů srsti u teddíků. Některá má více pesíků a méně se cuchá, některá méně a vyžaduje opravdu velkou péči. Kvalita srsti se během života králíčka teddy mění. Srst je jiná u samic po porodu a jiná v době, kdy nekrmí mladé.

U mláďat jsou barvy vždy intenzivnější, jak srst narůstá do dély, tak pigment světlá.

Kvalitu srsti je třeba velmi sledovat a v chovu se snažit o kvalitní, necuchavou srst, která nepřipomíná svoji strukturou srst angory. Kvalitu srsti však není možné posuzovat u mladých zvířat, nýbrž až u dospělých. U teddíků se někdy stavá, že srst má jinou strukturu i délku na různých partiích těla - na zádech je kratší a po stranách těla je delší, hebčí - a nejedná se o sezónní línání - to není dobře, ani to, když králík nemá na hlavě čelenku - dlouhá srst po celém těle i na hlavě je typickým znakem teddyho.

 

Barvy:

 

Červená

Barva krycího chlupu je na celém povrchu těla intenzivně červená, připomínající liščí červeň. Krycí barva se musí stejnoměrně rozprostírat po celém povrchu těla včetně hlavy, uší, prsou a končetin a má zasahovat po stranách co nejhlouběji k břichu. Divoké znaky jsou světlejší, nesmějí však být bílé. Oční kroužky mají být co nejužší. Barva očí je tmavohnědá, barva drápků temně rohovitá.

Popis fotografie: Toulitka Teddy Club, chovatel: Zuzana Hodová. Po této nádherné samičce se nám narodili: Teddynka (viz foto) a Tedýsek z Drinopolu (barva červená, bílá lysinka) a Xandy a Xany z Drinopolu (b: červená k: japonská, bohužel, třetí samička na obrázku s bílým límcem a bílou lysinkou nám umřela).

 

Žlutá (aprikot)

Barva krycího chlupu je žlutočervená, žlutý odstín má přednost. Oční kroužky, skráňová obruba, vnitřní strany končetin, břicho a spodina pírka jsou světle krémové. Žlutočervená barva se má stejnoměrně rozkládat po celém těle včetně hlavy, uší a končetin. Oči jsou hnědé, drápy tmavě rohovité.

Na fotografii je vyfocena Sára, působila v naší CHS v roce 2007. Miminka jsme od ní ale žádná neměli, dočkala se již až paní Hrušková (CHS Od Bejbinky) z KPZT.

 

Kresby - na kresby se nezaměřujeme, ale v chovu máme krásná typová zvířata s holandskou kresbou.

 

Holandská žlutá

Kresba hlavy zabarvuje celé uši, rozděluje se nad čelem u kořene uší ostrou špicí a táhne se po obou stranách hlavy oválovitě kolem očí. Tato tzv. lícní kresba má být oboustranně stejnoměrná. Ohraničení lícní kresby se nesmí dotýkat očí, vousů ani koutků tlamy. Středem trupu má po celém obvodu těla probíhat ostré ohraničení zadní pigmentované části zvířete. Tomu říkáme prstenec. Prstenec je úplný, u žlutého rázu je přípustné přerušení prstence na břiše, avšak žlutá nebo krémová barva zadní části břicha má přednost. Na pánevních končetinách je pigmentovaná část ostře ohraničena ve středu nártu. Přední část nártu s prsty je bílá a nazývá se manžeta. Drápy jsou u všech barevných rázů bílé. Barva očí odpovídá barvě očí příslušných celobarevných rázů.

Na fotografii je Blatouch of Hillock, velmi kvalitní samec, který nám dal mnoho nádherných miminek a jeho sestra Brusinka.

 


  

 Japonská kresba

O tuto kresbu se cíleně nesnažíme, ale je u teddíků velmi častá. Pěknou (na teddíka) japonskou kresbu má samička Lucy, kde se opravdu pruhy střídají jak mají... Jde o střídavou kresbu ve žluté a černé barvě. Na hlavě, na uších, prsou, hrudních končetinách se jeví kresba střídavě, tj. levé ucho, levá polovina prsou a levá hrudnín končetina, jakož i pravá polovina hlavy nebo naopak jsou téže barvy. Dělící linie obou barev má procházet středem čelní a nosní kosti a také středem prsou. Na ostatním těle se mají střídat černé a žluté příčné pruhy. Na hřbetě má žlutý pruh přecházet v černý a naopak. Na každé straně těla mají být alespoň čtyři barevná pole - pruhy. Jsou-li na jedné straně jen tři barevné pruhy a na druhé čtyři nebo více pruhů, je to přípustné a není to vada.