Standard plemene

Zakrslý teddy -  ZTd

Dlouhosrsté plemeno 

 

Pozice 1. – hmotnost

0,80 – 0,99 kg      1,00 – 1,19 kg     1,20 – 1,40 kg      1,41 - 1,50 kg       1,51 - 1,60 kg 

 

Pozice 2. – tvar (viz. všeobecná část)

Při zjišťování tvaru zvířete je nutné celé tělo dokonale prohmatat, zvláště pokud jde o kůži králíka a hřbetní linii, neboť dlouhý vlas zakrývá tvarové nedostatky.

a)     Průběh hřbetní linie - Hřbetní linie začíná u prvního krčního obratle a končí u kořene pírka. Má být ladná, na zadní partii těla pěkně zaokrouhlená. V zátylku nesmějí být zřetelné lopatky.

b)     Poloha končetin – Hrudní končetiny musejí být rovné, jejich nášlap má být tzv.kočičí.Pánevní končetiny musejí být rovněž rovné, chodidla těsně k tělu přilehlá, s polohou rovnoběžnou k tělu, kyčle mají těsně přiléhat k trupu.

c)     Poloha pírka – Pírko musí být rovné, vztyčené, přilehlé k tělu a ve směru páteře.

d)     Kůže králíka – Kůže má pružně, avšak pevně přiléhat na všech částech těla králíka. Nemá nikde tvořit záhyby nebo převisy

e)     Vnější pohlavní orgány – Mají být výrazné a nedeformované. U samců mají varlata co nejvíce přiléhat k tělu.

 

Pozice 3. - typ (viz. všeobecná část)

Odpovídá kritériím třetí pozice u hermelína a páté pozice u hermelína.

 

Pozice 4. - srst

Srst je hustá, jemná, je tvořena třemi typy chlupů a to podsadou, pesíky a polopesíky. Srst připomíná strukturou angoru. Pesíky jsou však zastoupeny ve větším množství. Srst je delší než 5 cm. Je rovnoměrně rozložená po celém těle včetně břicha a hlavy. Končetiny jsou osrstěny jako u plemen s normální srstí.

 

Pozice 5. - plemenné znaky

Plemenné znaky tvoří rozeta v osrstění hlavy a polodlouhá srst na uších.

 

Pozice 6. – barva krycího chlupu, podsady, mezibarvy, očí a drápů

Dle výchozích plemen

 

Pozice 7. – péče a zdraví

 

Vady:

Pozice 4. Srst silně připomínající angoru nebo liščí

 

Důležité poznámky: 
Standard byl vypracován ve spolupráci s posuzovatelkou Českého svazu chovatelů (ČSCH), jedná se spíše o návrh, protože je možné, že se v některých směrech bude ještě upravovat (např. diskutovaná je otázka optimální hmotnosti). 

 

Jedná se o první oficiální návrh standardu plemene Zakrslý teddy pro české chovatele. 

Hermelín - výpis ze standardu


Pozice 3. - typ
Tělo je krátké, zavalité, rovnoměrně široké po celé délce. Končetiny jsou středně dlouhé, přiměřeně silné. Je nutný vzpřímený postoj na hrudních končetinách. Krk je neznatelný. Pírko působí velmi krátkým dojmen.


Pozice 5. - hlava, uši
Hlava je poměrně velká, široká v čele s výraznými lícními partiemi a krátkou tupou tlamičkou (tzv. žabí tlama). Šířka čela u samců má být nad 5,5cm a u samic minimálně 5cm. Krk je nevýrazný, oči jsou mimořádně velké a vypouklé. Uši mají délku 5-5,5cm, jsou vzpřímené, těsně u sebe zpříma nesené, dobře osrstěné, na koncích pěkně zaoblené. Kratší uši nejsou vadou.


Zdroj: Vzorník plemen králíků, Ing. Josef Zadina